Ciltli Kitap ile Ciltsiz Kitap Arasındaki Fark Nedir?

kitap-okuyan-kadin

Daha önce kitap satın alırken herhangi bir sitede ya da kitapçıda bazı kitaplara ciltli bazılarına ise ciltsiz şeklinde belirteç konulduğunu görmüş ve bunun nedenini merak etmiş olabilirsiniz. Bu içeriğimizde sizlere ciltli kitap ile ciltsiz kitap arasındaki fark nedir, sorusunun yanıtından söz edeceğiz.

Ciltli Kitap ile Ciltsiz Kitap Arasındaki Fark

Ciltli kitaplara baktığınızda ciltsiz olanlar ile içerisinde aynı bilgiler yer almasına rağmen bunların çok daha pahalı oldukları dikkatinizi çekmiştir. Bu durumun ciltli kitapların kapak kalitesinden kaynaklandığını düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içerisinde olduğunuzu belirtmemiz gerekir.

Elbette ki aralarındaki farklılıklardan en çok göze çarpanı ciltli kitapların tıpkı büyük ansiklopedilerde olduğu gibi kalın ve kaliteli kapaklara sahip olmasıdır. Ciltsiz kitaplarda ise sayfalardan biraz daha kalın olan ve genelde karton, ince kapakları bulunmaktadır.

Bu durumun en büyük etkisi de kitabın ömrünü ciddi anlamda uzatmasıdır. Kendiniz için çocuklarınıza ve hatta torunlarınıza nesilden nesle aktarmak adına bir kütüphane oluşturmak istiyorsanız ciltli kitaplardan şaşmamızda büyük fayda vardır.

Ciltli Kitaplar

Ciltli kitaplarda büyük bir emek vardır. Kapak yapımında kullanılan malzemeler genel olarak bez, deri, kalın karton, sırtlık cilt, spiral cilt ya da yarı sıvama şeklindedir.

Arapçadan dilimize geçen cilt kelimesinin sözcük anlamı ‘koruyucu kapak’ şeklindedir.

Bu kapaklar ile korunaklı biçimde hazırlanan kitapların sayfalarının da birbirine iplik ile dikiş atılarak sayfaların bir araya getirildiği görülmektedir.

Bu nedenle de yan taraftan sayfaların uç kısımlarına bakıldığında iplikten bir kısım görülür. Bunun nedeni sayfaların birkaç deste halinde birleştirilerek dikilmiş olmasıdır.

Ayrıca ciltli kitaplarda kullanılan sayfaların hamur kalitesi çok daha üst düzey tutulmaktadır. Gerçek anlamda kaliteli bir kitaba sahip olmak isteyen ve kitaplara ömürlük değer veren bireyler her zaman tercihini ciltli kitaplardan yana kullanmalıdır.ciltli-kitap

Ciltsiz Kitaplar

Ciltsiz kitaplar her bireyin mali olarak ulaşabileceği türdendir. Daha az maliyet ile oluşturuldukları için ciltli kitaplara göre yaklaşık %30 daha ucuz fiyat etiketine sahip olan kitaplardır.

Hafif bir yapıları olduğu için taşıması daha kolaydır. Ancak çok hassas yapıda oldukları için korunmaları biraz daha zor olmaktadır.

Kapaklarında ve sayfalarında daha ince yapılı malzemeler kullanılmıştır. Ancak 3-4 TL gibi uygun maliyetlere dahi dünya klasikleri, Türk edebi eserler vb. dilediğiniz her türden ciltsiz kitaplara ulaşabilirsiniz. Kampanyaları takip ederek aynı anda bir sürü sayıda ciltsiz kitabı tek bir ciltli kitap fiyatına sahip olabilirsiniz.

Bunların dışında piyasada ciltli kitapları bulmak çok daha zordur. Çünkü çok aşırı talep olmadığı için sınırlı sayılarda üretimleri gerçekleşmektedir. Ciltsiz kitapları ise daima her yerde kolayca bulabilirsiniz.

Ciltsiz kitaplarda dikkat edilmesi gereken bir husus daha vardır ki güneş ışığına ve toza çok fazla maruz kalmasına izin vermeden saklamak gerekmektedir. Çok kolay deforme olabilir, yıpranabilir ve sararabilir.

Neden Ciltli Kitaplar Daha Pahalı?

Ciltli kitapların yapım aşamasında matbaacılık alanının özel ciltleme tekniklerinden yararlanılmaktadır. Bunun dışında kapak tasarımı, sayfa kalitesi ve kapak malzemesinin seçimi gibi durumlar da maliyeti etkilemektedir. Bazılarında bir de kitabın dış kısmına koruyucu kılıf konulmaktadır.

Ciltsiz kitaplarda ise çok basit ve düşük maliyetli bir şekilde kitap oluşturmak mümkündür. Sayfa ve kapak kalitesine de önem verilmez ve hatta orta kalite ya da düşük kalitede tutularak her kesimden insanın kolayca satın alabilmesi amaçlanmaktadır.

Bu nedenlerden dolayı piyasada ciltli kitaplar ciltsiz kitaplardan daha pahalı olmaktadır.

Tek Tıkla Sipariş
1
Tek Tıkla Sipariş
Kolayca sipariş verebilir, sorularınızı sorabilirsiniz.